Image

Nezprostředkovaná pěstounská péče (příbuzenská péče)

Nezprostředkovaná pěstounská péče, také známá jako příbuzenská pěstounská péče, je druh náhradní rodinné péče, kdy se o dítě starají osoby z jeho širší rodiny (prarodič, teta, plnoletí sourozenci) nebo jiné blízké osoby (sousedka, kamarádka, známá dítěte), v případech, kdy rodiče nejsou schopni dítěti zajistit řádnou péči. 
Nezprostředkovaná pěstounská péče umožňuje, aby děti, které nemohou vyrůstat se svými rodiči, byly vychovávány osobami, které jsou jim blízké, což přispívá k jejich stabilitě a emoční pohodě.
Tento typ péče je upraven v zákoně č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, a v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Péče příbuzných či osob blízkých je vůbec nejčastější formou pěstounství v České republice a má přednost před péčí o dítě v ústavní výchově.

Kdo se může stát pěstounem?

Pěstoun musí skýtat záruku řádné péče, musí mít bydliště na území České republiky a musí souhlasit se svěřením dítěte do osobní péče. Ujala-li se osobní péče o dítě osoba příbuzná nebo dítěti blízká, dá jí soud přednost před jinou osobou, ledaže to není v souladu se zájmy dítěte.

Kdo rozhoduje o svěření dítěte do pěstounské péče?

O svěření dítěte do pěstounské péče rozhoduje výhradně soud.  Soud rozhoduje o svěření dítěte do nezprostředkované pěstounské péče na základě návrhu, který si budoucí pěstoun k soudu podal. A při rozhodování zohledňuje nejlepší zájem dítěte, což zahrnuje jeho citovou vazbu na pěstouny, stabilitu prostředí a schopnost pěstounů zajistit adekvátní péči.
Do návrhu se uvede vše, co pěstoun o rodinné situaci dítěte ví (zejména od kdy je dítě u pěstouna, z jakého důvodu o dítě nepečují rodiče, ..). Návrh se podává vždy k příslušnému soudu, který vede spis dítěte. Pokud žádný soud nevede spis dítěte, podává se návrh tam, kde má dítě trvalé bydliště, kde dítě navštěvovalo školu, školku atd. K návrhu se přikládá lékařská zpráva pěstouna (posouzení jeho zdravotního stavu), že je schopný vykonávat práci pěstouna. 
V případě pochybností o psychickém zdraví budoucího pěstouna, bude ze strany soudu vyžadováno odborné posouzení o způsobilosti k výkonu pěstounské péče. Vzniklé náklady spojené s posouzením vhodnosti budoucího pěstouna si budoucí pěstoun hradí sám. Ve výjimečných situacích může posouzení zadat přímo soud, případně orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). 
Dítě může být svěřeno do pěstounské péče buď jednotlivci, nebo do společné pěstounské péče manželům, kteří jsou tak společnými pěstouny. Soud, který rozhoduje o rozvodu manželství společných pěstounů, toto manželství nerozvede, dokud nebudou upraveny povinnosti a práva pěstounů pro dobu po rozvodu. Rozvodem manželství společná pěstounská péče zaniká. Se souhlasem druhého manžela může být dítě svěřeno do pěstounské péče též jen jednomu z manželů. Na osobní péči o dítě v pěstounské péči se podílí i manžel pěstouna, pokud žije v rodinné domácnosti.

Jaké jsou práva a povinnosti pěstouna?

Povinnosti a práva pěstounů vymezí soud. V případě povinností a práv pěstounů se tak zejména jedná o právo a povinnost o dítě osobně pečovat, při výchově dítěte vykonávat přiměřené povinnosti a práva rodičů. 
Pěstoun je povinen a oprávněn rozhodovat jen o běžných záležitostech dítěte, v těchto záležitostech dítě zastupovat a spravovat jeho jmění. Má povinnost informovat rodiče dítěte o jeho podstatných záležitostech. 
Pěstoun má též povinnost udržovat, rozvíjet a prohlubovat sounáležitost dítěte s jeho rodiči, dalšími příbuznými a osobami dítěti blízkými. Má povinnost umožnit styk rodičů s dítětem svěřeným mu do péče, ledaže soud stanoví jinak. 
Pěstouni mají povinnost uzavřít dohodu o výkonu pěstounské péče, která upravuje podrobnosti ohledně výkonu práv a povinností pečujících osob.
OSPOD sleduje a kontroluje, zda je péče poskytována v souladu s potřebami dítěte a v jeho nejlepším zájmu a pěstouni jsou povinni s OSPOD spolupracovat.

Kdy příbuzenská pěstounská péče nad dítětem končí?
Rodič může požadovat navrácení dítěte zpět do své osobní péče. V tomto případě se musí s příslušným návrhem obrátit na soud. Pokud je to v souladu se zájmy dítěte, soud takovému návrhu vyhoví.
Pěstounská péče může také zaniknout svěřením dítěte do jiného druhu náhradní péče (nejčastěji svěření do ústavní péče).
Nejpozději pěstounská péče zaniká, nabude-li dítě plné svéprávnosti, jinak jeho zletilostí.

Jak je pěstoun finančně zajištěn?

Pečující osoba nemá vyživovací povinnost k dítěti, neboť svěření dítěte do pěstounské péče či do péče jiné osoby nemá vliv na trvání vyživovací povinnosti rodičů k dítěti. Z tohoto důvodu má pěstoun, ale i dítě v pěstounské péči nárok na hmotné zabezpečení od státu. 
Dítě má nárok na pravidelný měsíční příspěvek na úhradu potřeb dítěte a pěstoun má nárok na příspěvek při pěstounské péči. Pěstoun i dítě mohou za splnění potřebných podmínek čerpat i další dávky.

Jaké jsou výhody příbuzenské pěstounské péče?

  • Dítě zůstává v prostředí, kde má již vytvořené citové vazby, což přispívá k jeho emoční stabilitě a lepšímu zvládání změn.
  • Péče je pro dítě často méně stresující, protože zůstává v rodinném kruhu, kde jsou mu lidé známí a kde se cítí bezpečněji.
  • Pěstouni často již znají specifické potřeby a zvyky dítěte, což usnadňuje přechod a přizpůsobení se nové situaci.
  • Udržení rodinných tradic a kulturního zázemí dítěte.
  • Dítě nemusí procházet významnou adaptací na nové prostředí a nové pečovatele, což je častější u jiných forem náhradní péče.
  • Příbuzní často lépe rozumí rodinnému kontextu a dějinám dítěte, což může být prospěšné pro jeho celkový rozvoj a pohodu.
  • I když pěstounská péče podléhá dohledu soudu a OSPOD, rodinné vztahy často zajišťují přirozenou kontrolu a podporu.
  • Příbuzní pěstouni mohou mít větší ochotu a schopnost spolupracovat s biologickými rodiči dítěte, pokud je to v zájmu dítěte.

Kde lze najít další informace?

Bližší informace můžete nalézt např. na internetových stránkách:
www.sancedetem.cz
www.pestouni.cz
www.dobrarodina.cz
www.anrcr.cz 
www.rodinnasit.cz
www.amalthea.cz
nebo v zákoně č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí (§ 47a - § 47za), či v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (§ 958 - § 970).

VZOR návrhu na svěření 
VZOR zprávy o průběhu pěstounské péče

Image
Image
Image
Image
Image
Image

Jeseník pro rodinu

Masarykovo nám. 1/167
79001 Jeseník
Telefon: 584 498 111
Datová schránka: vhwbwm9
IČ: 00302724

Tvorba webových stránek byla financována z Národního dotačního titulu Obec přátelská rodině a seniorům 2023 MPSV.